Kontakt

tel: 34 351 14 06, e-mail: 6@przedszkolalubliniec.pl, 42-700 Lubliniec ul. Droniowicka 27

NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA 2.0

INFORMACJA O UZYSKANIU DOFINANSOWANIA 

 
Przedszkole Miejskie nr 6 uzyskało dofinansowanie w wysokości 3.000,00 zł w
ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025” na
zakup nowości wydawniczych oraz realizację działań promujących czytelnictwo.
Program realizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy
zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum
Kultury, we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki, jako Operatora Priorytetu
3.

Podstawa prawna programu:

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 września 2021 r. w sprawie szczegółowych warunków, form  i  trybu realizacji Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021– 2025”. 

ZREALIZOWANE ZADANIA - wycieczka piesza do Biblioteki

ZREALIZOWANE ZADANIA - Quiz czytelniczy

 28.07.2022 r w naszym przedszkolu odbył się quiz czytelniczy. W trakcie quizu dzieci losowały i odgadywały zagadki związane  z bajkami, słuchały fragmentów nagrań z bajek i miały  za zadanie powiedzieć  z jakiej baśni pochodzą. W trakcie konkursu nie zabrakło również zabaw przy wesołych piosenkach. Po wykonaniu wszystkich zadań jury przeliczyło punkty i jednogłośnie ogłosiło, że wszyscy zajęli  I miejsce. Uczestnicy otrzymali nagrody. Gratulujemy udziału w konkursie i sprawdzenia swojej  czytelniczej wiedzy!!!

ZREALIZOWANE ZADANIA - Rozwijanie przez czytanie-wizyta naszej absolwentki Ani

Wizyty naszych absolwentów są dla nas zawsze przyjemnością. Przywracamy wspomnienia przedszkolnych lat,ale tez wspieramy naszych wychowanków w ich pasjach. Ania Granosz, obecnie uczennica szkoły podstawowej, już po raz kolejny postanowiła oczarować naszych przedszkolaków słowem. Przygotowała książkę, a dzieciom pozwoliła dokonać wyboru tekstu. Nie obyło się oczywiście bez niespodzianek dla młodszych słuchaczy, bowiem Ania obdarowała ich tematycznymi kolorowankami. Dziękujemy Ani za wizytę i jej rozwijanie przez czytanie!

ZREALIZOWANE ZADANIA - Spotkanie z pisarką Panią Alicją Podgrodzką

W ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, pisarka bajek dla dzieci, Pani Alicja Podgrodzka, wspólnie z nami tworzyła wydarzenie na lublinieckim rynku. Nasz tegoroczny ,,Dzień Przedszkolaka” był pełen kolorów i wartościowych treści. Mama Ady przedstawiła bajkę pt. ,,Bajka o Białej Krainie i czarnoksiężniku Koloruchu ” autorstwa Agnieszki Czulok,  która na długo zostanie w naszej pamięci.

ZREALIZOWANE ZADANIA - Cała Polska czyta dzieciom

W ramach szerzenia czytelnictwa przedszkole bierze udziału w akcji „Cała Polska czyta dzieciom” bardzo chętnie gościmy rodziców przedszkolaków, absolwentów naszego przedszkola  oraz inne osoby, które czytają dzieciom książki.

ZREALIZOWANE ZADANIA -Urodziny Kubusia Puchatka

17 października, Panie Bibliotekarki z Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej – Filia nr 3 przeprowadziły z grupą Malinek i Poziomek urodziny Kubusia Puchatka. Dzieci przyniosły w tym dniu maskotki mieszkańców Stumilowego Lasu i z niecierpliwością czekały cały ranek na spotkanie z Misiem. Urodziny rozpoczęły się historią powstania bajki Misia o Bardzo Małym Rozumku, następnie dzieci wysłuchały jednej z wielu przygód Kubusia Puchatka i jego przyjaciół ze Stumilowego Lasu. Specjalnym wierszykiem przywołały niedźwiadka i razem z nim piekły urodzinowe ciasteczka. Były wspólne tańce i pląsy przy muzyce. Dzieci wykonały z Kubusiem opaski na głowę. To była wspaniała i niezapomniana zabawa. Kolejne urodziny Kubusia już za rok!

ZREALIZOWANE ZADANIA -Świtowy Dzień Pluszowego Misia

W naszym przedszkolu obchodziliśmy ,,Światowy Dzień Pluszowego Misia”. Nasze przedszkolaki poznały historię święta, wspólnie recytowały wiersze o misiach oraz twórczo spędzały czas tworząc misiowe prace plastyczne. W tym dniu towarzyszyły nam Panie z Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Lublińcu, które przygotowały dla nas garść atrakcji oraz przyprowadziły najwspanialszego gościa-niespodziankę ,,PLUSZOWEGO MISIA”. Zapraszamy do galerii.

ZREALIZOWANE ZADANIA -Spotkanie z Anką Czytanką, czyli warsztaty czytelniczo – teatralne w
naszym przedszkolu

W piątkowy poranek nasze przedszkolaki wraz z Anką Czytanką przeniosły się w magiczny
świat bajki. Dzieci były nie tylko słuchaczami opowieści, ale także miały okazję wcielić się
w bohaterów utworu i poczuć się jak prawdziwi aktorzy. Po wcześniejszym wysłuchaniu
opowiadania, mali aktorzy otrzymali przeróżne rekwizyty i rozpoczęli zabawę w teatr. Zadanie
to było ciekawym wyzwaniem dla przedszkolaków i każdemu bardzo się spodobało. Z wielkim
zaangażowaniem odgrywali przydzielone im role. Spotkanie z Panią Anią upłynęło nam
w miłej, radosnej atmosferze i wywołało uśmiech na twarzy każdego dziecka.
Co najważniejsze, sprawiło, że nasze przedszkolaki jeszcze bardziej polubiły czytanie książek.
Pani Ani – Ance Czytance – jeszcze raz serdecznie dziękujemy!

ZREALIZOWANE ZADANIA -Konkurs recytatorski ,,Jestem Polakiem

W naszym  przedszkolu odbył się Konkurs Recytatorski „Jestem Polakiem”. Inicjatywa ta służyła pielęgnowaniu postaw patriotycznych i rozwijaniu piękna mowy ojczystej. Poziomki powitały zaproszonych gości krótką częścią artystyczną. Następnie mali recytatorzy prezentowali wiersze patriotyczne polskich autorów. Jury przyznało wszystkim uczestnikom nagrody i dyplomy za udział. Serdecznie gratulujemy!!!

ZREALIZOWANE ZADANIA -Prelekcja dla rodziców

Czytanie, to w dzisiejszych czasach bardzo ważny temat. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, jak ważną rolę odgrywa ono w naszym rozwoju. 08 grudnia 2022 r. w naszym przedszkolu odbyła się prelekcja dla rodziców – „Wpływ czytania na rozwój dzieci”. Podczas spotkania Rodzicie zapoznali się z najważniejszymi faktami dotyczącymi wartości czytania. W prezentacji nie zabrakło danych z badań naukowych, które potwierdzają znaczenie czytania w życiu człowieka, ale także przykładów z życia. Jednocześnie przypominamy, że nasze przedszkole realizuje projekt „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”, dzięki któremu zasoby naszej biblioteki powiększyły się o wiele nowości wydawniczych. Zachęcamy do czytania! 

Przejdź do treści Przejdź do menu