„Moja robota na grubie” w opowiadaniu górnika

Tuż przed obchodami Barbórki odwiedził nas prawdziwy górnik Pan Adam Koczyba.

Opowiedział nam o swojej ciężkiej pracy na kopalni, zdradził z czego składa się górniczy mundur oraz pomógł
w rozróżnieniu kolorów pióropuszy w czako. A co to jest? To górnicza czapka, która jest bardzo podobna do tych stworzonych przez nas. Na zakończenie wizyty w naszym przedszkolu wręczyliśmy mu obraz namalowany przez Panią Madzię, który przedstawiał pracę górnika.

Było to bardzo ważne i ciekawe wydarzenie. Nadstawialiśmy uszu aby móc zapamiętać jak najwięcej z opowiadań Pana Adama. W takich chwilach jesteśmy bardzo dumni z tradycji i historii Górnego Śląska związanej z czarnym złotem. Wiecie o czym mowa prawda?

Tam pod ziemią, w ciemnym chodniku wielu pracuje dzielnych górników.

Ciężka to praca czarnego człowieka dzwonią kilofy pot z czoła ścieka.

Gdy nam słoneczko zagląda do domu górnik pracuje w kopalni zmęczony

za czarny węgiel i za sól białą chwała górnikom dzielnym wytrwałym”.