Mamo, tato! Ja „od przedszkola strzelam gola!”

Nasz przedszkolny tydzień powiększył się o nowy dzień – sobotę. Zamiast odpoczywać w domowych pieleszach woleliśmy dać się porwać sportowym emocjom. Wzięliśmy udział w Mistrzostwach Przedszkolaków w Piłce Nożnej organizowanej przez Akademię Sportową Lubliniec i Przedszkole Miejskie nr 8. Grono naszych przeciwników było całkiem liczne, bowiem stanowiły je wszystkie publiczne przedszkola z naszego miasta!

Naszymi trenerami były Pani Madzia i Pani Elwirka. Myślimy, że takich selekcjonerów spokojnie mogłaby nam pozazdrościć polska reprezentacja. Na dodatek pomagali nam nasi rodzice, którzy brali udział w konkurencji przeznaczonych dla nich, byli to tata Kuby Urbańczyka i mamusia Wiktora Malitowskiego. Nasza drużyna składała się z samych przedszkolnych strzelców wyborowych. Na bramce Olek Kluba z Niezapominajek i Kuba Urbańczyk z Żabek. Pozostali w składzie Wiktor Malitowski, Tomek Richter, Kuba Pawlak , Franek Niewiadomski, Olek Ostrowski i Kajtek Smołka strzegli naszej części boiska, żeby nikt z drużyny przeciwnej nie strzelił nam gola.

Wszyscy spisaliśmy się na medal i z podniesionymi głowami schodziliśmy z boiska a nasza gra z pewnością zachwyciłaby Roberta Lewandowskiego. Wcale w to nie wątpimy! Najważniejszy jednak nie był wynik meczu a zdrowa rywalizacja i przestrzeganie zasad fair play. Gry zespołowe takie jak piłka nożna uczą współpracy, odpowiedzialności zespołowej, podporządkowania zasadom, poszanowania przeciwnika. Dzieci kształtują w sobie bardzo pozytywne cechy charakteru jak wytrwałość, uczciwość, zaradność, ambicję. Chcą pokazać się z jak najlepszej strony, uczą samokontroli, kontrowania emocji. Kształtują w sobie poczucie bycia częścią zespołu, gdzie przeciwdziała się nadmiernej dominacji, liderowaniu czy egoizmowi. Obecnie, kiedy najczęściej czas wolny spędzamy na kanapie lub przed komputerem a sport wolimy bardziej oglądać niż uprawiać, takie inicjatywy są szczególnie ważne i potrzebne.

Zaszczepiajmy w naszych dzieciach bakcyla do sportu i rozwijajmy pasje sportowe, które oprócz korzyści zdrowotnych wywierają pozytywny wpływ na ich społeczne funkcjonowanie.