„Kto Ty jesteś? Polak mały (…)” – przedszkolaki świętują dzień Niepodległości

„Kto ty jesteś? Polak mały. Jaki znak twój? Orzeł biały. Gdzie ty mieszkasz? Między swemi. W jakim kraju?
W polskiej ziemi. Czem ta ziemia?Mą Ojczyzną. Czem zdobyta? Krwią i blizną. Czy ją kochasz? Kocham szczerze.
A w co wierzysz? W Polskę wierzę. Coś ty dla niej?Wdzięczne dziécię. Coś jej winien? Oddać życie
”.
– W. Bełza Katechizm Młodego Polaka

Budzenie miłości dzieci do małej i wielkiej Ojczyzny jest jednym z celów wychowania patriotycznego w przedszkolu, dlatego my – przedszkolaki z „6” uczciliśmy pamięć o wydarzeniach 11 listopada. Każdego dnia coś się działo.

Najpierw obejrzeliśmy film pt. „Polak mały” skąd dowiedzieliśmy się co oznacza w ogóle to święto i jakie są nasze symbole narodowe. Teraz już nie zapomnimy o żadnym z nich! Następnie w grupach stworzyliśmy biało – czerwone prace plastyczne. I tak było malowanie barw narodowych na liściu u słoneczek , pokrywanie farbą flag u biedronek, czy samodzielne ich tworzenie przez starsze grupy. Efekty możecie podziewać w holu. Następnie udaliśmy się do sali gimnastycznej na apel. Zaśpiewaliśmy hymn Polski, nie zapominając o właściwej postawie. Powiemy Wam
w sekrecie, że maluszki były trochę zaskoczone naszym „Mazurkiem”, w końcu słyszały go najpewniej pierwszy raz, ale za to starsze grupy dały popis swoich wokalnych zdolności i nawet nasze panie były miło zaskoczone ile zwrotek hymnu potrafią. To był bardzo ważny dzień w kalendarzu każdego małego Polaka , który w swoim serduszku oprócz miłości do najbliższych robi miejsce dla swojego kraju – Polski.