#zostanwdomu

Opublikowane przez przedszkole6 w dniu

45

 

Czas izolacji jest szczególnie trudny dla rodziców, którzy stoją przed wyzwaniem zorganizowania opieki dla maluchów oraz dla dzieci, które potrzebują ruchu i kontaktu z rówieśnikami. Podpowiadamy co można robić z dziećmi, kiedy zalecane jest pozostać w domu.

ZABAWY RUCHOWE

  • Znane od lat zabawy w chowanego czy w berka pozwalają spożytkować część energii.
  • Można urządzić bitwę na poduszki oraz rzucanie do celu.
  • Ciekawym rozwiązaniem może być konkurs taneczny lub twister.
  • Długi sznurek można wykorzystać do zbudowania labiryntu, który następnie należy pokonać bez dotykania linii
  • Można także własnoręcznie przygotować grę planszową, na której po stanięciu pionkiem w określonym polu, trzeba będzie wykonać konkretne ćwiczenie na przykład pięć przysiadów czy trzy pajacyki.
  • Dobrym pomysłem będą też zajęcia umysłowe jak gra pamięciowa memory, klasyczne kółko i krzyżyk.

ZAJĘCIA PLASTYCZNE

Dzieci są różne i lubią różne rzeczy, ale wszystkie szybko się nudzą, dlatego rodzice muszą wykazać się kreatywnością. Jedna czynność musi mieć kilka funkcji, aby przedłużyć zabawę

  • Przykładem może być rysunek, który następnie zostaje pocięty na mniejsze części
    i tworzy puzzle.
  • Innym pomysłem na zabawę z dziećmi może być pokaz mody połączony z sesją zdjęciową.
  • Interesujący dla dzieci może być też tak zwany worek skarbów, czyli odgadywanie nazw przedmiotów schowanych w worku czy zabawy z balonem. Całe mnóstwo pomysłów można znaleźć na stronie moje dzieci kreatywnie.


WSPÓLNE SPĘDZANIE CZASU

Okres kwarantanny warto wykorzystać na wspólne zajęcia pogłębiające więź pomiędzy krewnymi oraz stymulujące rozwój dziecka.

  • Warte uwagi i bardzo lubiane przez dzieci są gry kooperacyjne, czyli takie, w których gracze współpracują, wspierają się i słuchają, aby osiągnąć wspólny cel
  • Zabawy sensoryczne na przykład zabawy piaskiem kinetycznym czy malowanie palcami są zarówno wyciszające dla dzieci jak i wspierające ich rozwój.
  • Proste zajęcia domowe typu ugniatanie ciasta czy mycie naczyń gąbką, nie tylko pozwalają wspólnie spędzić czas, ale także dostarczają bodźców zmysłowych.
  • Śpiewanie piosenek, czytanie książek czy rozmowy i oglądanie pamiątkowych zdjęć to czynności zbliżające członków rodziny.

STRONY INTERNATOWE Z CIEKAWYMI PROPOZYCJAMI ZABAW:

  • Sieciaki.pl
    Witryna stworzona przez Fundację Dzieci Niczyje. Na stronie dzieci poznają wirtualne postacie-Sieciaki, które przez zabawę uczą je bezpiecznie korzystać
    z Internetu.
  • 2+2 matematyka dla dzieci
    Strona programu wspomagającego naukę dzieci z zakresu podstawowych zagadnień matematycznych takich jak liczenie, dodawanie, odejmowanie, porównywanie liczb, mnożenie oraz dzielenie. Program jest bezpłatny.
  • Ciufcia.pl
    Zawarte rozwojowe zabawy dla dzieci w wieku 2-6 lat; to pociąg do edukacji od najmłodszych lat.
  • DomowyPrzedszkolak.pl
    Serwis zawierający gry dla dzieci, darmowe zabawy edukacyjne dla przedszkolaków
    i i uczniów, kolorowanki do druku, labirynty, szlaczki, teksty piosenek, zagadki, maski, laurki oraz inne materiały, które pomogą zorganizować zajęcia w przedszkolu, szkole czy domu.
  • Lulek.tv
    Serwis będący interaktywną, baśniową krainą, po której mali goście mogą beztrosko „chodzić”  i odkrywać przeróżne miejsca łącząc zabawę z nauką. Każda zabawa kryje w sobie edukację. Można się tu wiele nauczyć, między innymi: liczyć, czytać, pisać, określać nazwy miesięcy czy godziny na zegarze. Dzieci poznają tu nuty, numery alarmowe, czy pierwsze słowa w języku angielskim. Zachęca do czytania książek, rysowania na kartce, śpiewania. Przekonuje, że warto myć zęby, a mycie głowy wcale nie jest takie straszne.
  • Kiddoland
    Serwis dla przedszkolaków i rodziców. Na stronie dzieci znajdą mnóstwo edukacyjnych, bezpiecznych gier i zabaw z różnych dziedzin życia. Przedstawione gry prezentują wysoki walor edukacyjny i opierają się na zasadzie EDUTAINMENT – czyli uczą poprzez zabawę, dziecko miło spędza czas bawiąc się i jednocześnie zdobywa wiedzę. Kiddoland został podzielony na 6 kategorii: gry edukacyjne wprowadzające w świat literek; gry i zabawy matematyczne; nauka, m.in. kolorów, kształtów, położenia, przeciwności; gry przekazujące informacje z otaczającego świata, jak np. anatomia człowieka, nauka znaków drogowych; gry kreatywne, konstrukcyjne, puzzle; zabawy ćwiczące pamięć, cierpliwość oraz spostrzegawczość.
  • Yummy – gry dla przedszkolaków
    To część serwisu YUMMY przeznaczona dla najmłodszej kategorii wiekowej dzieci. Zawarte w niej gry i zabawy dla dzieci podzielone zostały na dwie części (docelowo trzy), różniące się stopniem zaawansowania językowego. Każdy z poziomów dostępny jest w języku polskim, angielskim, niemieckim oraz francuskim. Gry dla dzieci pogrupowane zostały ze wzgledu na ich temat bądź funkcjonalność na: gry matematyczne, gry poznawcze, gry muzyczne, gry twórcze, łączenie w pary, kuchnia, puzzle, ubieranki oraz kolorowanki.
  • Pisupisu.pl
    Serwis zawierający gry edukacyjne z podziałem na dzieci najmłodsze, starsze
    i całkiem duże, a zachęcające do nauki poprzez zabawę. Dla najmłodszych przygotowano: naukę pisania na klawiaturze, słowne zabawy, naukę literek oraz trening umysłu.
Przejdź do treści Przejdź do menu