AKADEMIA ŚWIADOMEGO RODZICA
AKADEMIA ŚWIADOMEGO RODZICA PRZEDSTAWIA
DRUGĄ AKCJĘ PROFILAKTYCZNĄ
DRUGĄ AKCJĘ PROFILAKTYCZNĄ
Drodzy Rodzice edukacja prozdrowotna jest w naszym przedszkolu priorytetem.
Mając na uwadze zdrowie najmłodszych , jak i Wasze świadome podejście do kwestii rodzicielstwa , proponujemy Wam drugą akcję profilaktyczną pt.:„ Mamo swędzi mnie głowa..” – WSZA nieproszony gość we włosach Twojego dziecka w ramach naszej przedszkolnej Akademii Świadomego Rodzica.
Akcja profilaktyczna
„ Mamo swędzi mnie głowa..” – WSZA nieproszony gość we włosach Twojego dziecka
Szanowny Rodzicu!
Wszawica to problem, który może dotknąć każde dziecko. Warto więc zapoznać się z poniższymi informacjami po to, by móc skutecznie z nią walczyć:
- Wszawica może pojawić się w każdym miejscu, w którym znajdują się duże skupiska ludzkie, np. w środkach transportu komunikacji miejskiej, szkołach, przedszkolach, szpitalach.
- Należy uczyć dziecko, by nie pożyczało grzebieni, ręczników itp. Niestety czasem bliski kontakt z osobą zarażoną lub np. użytkowanie z nią tych samych szafek w szatni może spowodować wszawicę u dziecka.
- Wesz głowowa żyje na owłosionej części głowy. Najczęściej u nasady włosów składa swoje jajeczka (gnidy), z których po tygodniu wylegają się larwy. Te dojrzewają kolejne siedem dni. Wówczas zaczynają przegryzać skórę głowy, by móc odżywiać się krwią. W zamian wstrzykują ślinę wywołującą silny świąd, a w miejscu ukłucia powstaje mała swędząca grudka.
- Gnidy mają około 1 mm średnicy i są szaro-białe. Przyklejają się u nasady włosów, szczególnie często ukrywają się za małżowinami usznymi i na potylicy.
- Groźne mogą okazać się powikłania wywołane zdrapywaniem strupków po ugryzieniu. Zakażenie wtórne może przyczynić się do ropnego zapalenia skóry i węzłów chłonnych.
Jak należy się zachować w przypadku zauważenia objawów wszawicy?
- Natychmiast zawiadom wychowawcę dziecka. Nie wolno się wstydzić! Tylko wspólne działanie może uchronić przed powtórnym zakażeniem.
- Stosuj specjalistyczne środki owadobójcze – szampony, lotiony, preparaty roślinne – na owłosioną skórę głowy.
- Wszelkie zabiegi dezynfekcyjne powtórz po 7–10 dniach ze względu na wysoką odporność gnid.
- Jeżeli zachoruje jeden członek rodziny, leczą się wszyscy domownicy.
- Warto zostawić dziecko w domu, wtedy walka z wszami będzie szybsza i skuteczniejsza.
AKADEMIA ŚWIADOMEGO RODZICA PRZEDSTAWIA
PIERWSZĄ AKCJĘ PROFILAKTYCZNĄ
PIERWSZĄ AKCJĘ PROFILAKTYCZNĄ
Mając na uwadze zdrowie najmłodszych , jak i Wasze świadome podejście do kwestii rodzicielstwa , proponujemy Wam pierwszą akcję profilaktyczną pt.: „ Owsiki – niemodny problem” w ramach naszej przedszkolnej Akademii Świadomego Rodzica.
Akcja profilaktyczna „ Owsiki – niemodny problem”
czyli o tym ,dlaczego może to być problem Twojego dziecka
Pomyśl
Kiedy ostatnio słyszałaś to zdanie „ Jaś nie potrafi długo siedzieć w jednym miejscu” ? w taki sposób zwykło się mówić o energicznych i ruchliwych dzieciach. Czy aby na pewno jest temu winna wyłącznie potrzeba ruchu?
Przypomnij sobie
- czy jesteś konsekwentna w dbaniu o higienę dziecka? Dbasz o to aby umyło ręce po powrocie do domu , przed posiłkami , po wyjściu z toalety?
- czy nie dopuszczasz aby dziecko zjadło nieumyte owoce , warzywa? Nawet te prosto z ekologicznego ogródka ukochanej babci?
- jak często zmieniasz pościel , ręczniki w domu? Dbasz by dziecko codziennie miało czystą bieliznę?
- czy dbasz o to ,aby dziecko zawsze miało krótko obcięte paznokcie?
Dlaczego moje dziecko
Dzięki naturalnej dla maluchów ignorancji dla higieny. Owsiki korzystają z sytuacji , kiedy nasze prośby „ Umyj ręce” , „ Nie wkładaj palców do buzi” są przez dzieci ignorowane.
Dziecko brudnymi rękami przenosi jajeczka do buzi skąd trafiają do żołądka. Tam wylęgają się larwy , które przemieszczają się w stronę odbytu i wydostają na zewnątrz ciała , gdzie składają tysiące nowych jajeczek. Normalną reakcją dziecka jest drapanie swędzącego miejsca , ponieważ skóra krocza jest bardzo wrażliwa. W konsekwencji jajeczka zebrane pod paznokciami wędrują do jego ust lub spadają na prześcieradło , piżamkę i pojawia się kolejne zagrożenie ponownego zarażenia siebie , jak i osób z bliskiego otoczenia.
Zwróć uwagę na objawy
- Swędzenie w okolicy krocza nasilające się wieczorem i w nocy
- Nadpobudliwość ruchowa , wiercenie się , stała potrzeba ruchu
- Rozdrażnienie , trudności w koncentracji , problemy ze snem
- Płaczliwość , brak apetytu , nerwowość
- Wysypki skórne , zgrzytanie zębami
Twój ruch
- Na owsiki najlepiej polować nocą. Samice wychodzą wtedy na zewnątrz odbytu i pozostawiają tam jaja. Kiedy dziecko śpi należy kilkakrotnie oświetlić odbyt latarką – można wtedy zauważyć centymetrowego pasożyta przypominającego wąską , białą nitkę.
- Test celofanowy – należy zgłosić się do laboratorium po szkiełko z naklejoną taśmą klejącą. Kawałkiem taśmy dotknij bezpośrednich okolic odbytu i następnie przyklej ją na szkiełko. Rano będzie widać na nim przyklejone białe robaczki.
- Badania laboratoryjne – pobieranie próbki kału albo wymaz z okolicy odbytu
Moje dziecko ma owsiki
- Podaj specjalistyczne preparaty oddziałujące na przewód pokarmowy
- Podmywaj dziecko każdego dnia rano ciepłą wodą
- Na noc załóż dziecku obcisłe majteczki aby utrudnić drapanie
- Dziecko śpi samo , aby utrudnić rozprzestrzenianie owsików na pozostałych domowników
- Pierz pościel , bieliznę , ręczniki , piżamkę w wysokich temperaturach
- Zadbaj o czystość w domu – umyj przedmioty , z którymi dziecko miało styczność
- Szoruj zabawki i płucz pod bieżącą wodą
- Dopilnuj aby dziecko umyło ręce po powrocie do domu , przed posiłkami , po wyjściu z toalety
- Obcinaj dziecku krótko paznokcie
0 komentarzy