ZABAWA W PODCHODY

Opublikowane przez przedszkole6 w dniu

Podchody: zasady, modyfikacje, pomysły

Podchody to gra terenowa, w którą można się bawić o każdej porze roku.
Zasady gry w podchody zależą w dużej mierze od pomysłowości osób biorących w niej udział. Do zorganizowania podchodów nie trzeba żadnego specjalnego sprzętu, a o jej atrakcyjności decyduje inwencja osób, które grę przeprowadzają. Choć zabawa jest najciekawsza, gdy uczestniczą w niej dwie spore grupy osób, to przy pewnych modyfikacjach można zorganizować podchody w gronie rodziny z dwójką dzieci.

Podstawowe zasady podchodów

Najczęściej w podchodach biorą udział dwie grupy od kilku do kilkunastu osób każda. Zabawa odbywa się w terenie. Pierwsza grupa wyrusza i pozostawia za sobą znaki i zadania, które odnaleźć i wykonać musi druga grupa, startująca
z umówionym wcześniej opóźnieniem.

Najczęściej znaki ułatwiające podążanie za pierwszą grupą układa się z patyków lub szyszek albo rysuje się je na piachu czy ścieżce. Układanie ich na prostej drodze nie jest konieczne, ale obowiązkowe przy każdej zmianie kierunku poruszania się – na rozstajach dróg, skrzyżowaniach itp. Znaki muszą być dobrze widoczne i zabezpieczone przed zniszczeniem przez wiatr, czy innych użytkowników terenu.

podchody1

Na trasie podchodów umieszcza się zadania do wykonania. Kartkę z zadaniem można ukryć w pobliżu trasy marszu, ale trzeba wtedy oznaczyć na trasie, że
w pobliżu znajduje się zadanie. Można np. narysować na ziemi krzyżyk, żeby dać znać, że w pobliżu jest ukryte zadanie. Można dodać strzałkę pokazującą kierunek ukrycia zadania i np. liczbę kroków jakie należy odmierzyć we wskazanym kierunku. Kartki z zadaniami można wieszać na gałęziach drzew, ukrywać pod kamieniami itp.

podchody 2

Podchody – zadania do wykonania

Zadania, jakie druga grupa ma wykonać podczas gry w podchody, mogą być najróżniejsze – od zrobienia 20 przysiadów przez zaśpiewanie piosenki po ułożenie wiersza na zadany temat. Wykonanie zadania trzeba udokumentować, najlepiej zrobić zdjęcie.

podchody 3

Zakończenie podchodów

Pierwsza grupa po oznaczeniu trasy i umieszczeniu na niej zadań
(i np. po określonym czasie, np. 1,5 h) ukrywa się i czeka na drugą grupę. Miejsce, wokół którego członkowie pierwszej grupy się ukrywają, trzeba oznaczyć wcześniej umówionym znakiem. Druga grupa po wykonaniu wszystkich zadań i po dotarciu do miejsca ukrycia się pierwszej grupy, musi odszukać jej członków.

podchody 4

podchody 5

Przejdź do treści Przejdź do menu