KARTKA Z KALENDARZA

Tajemniczy świat gwiazd i planet od najdawniejszych czasów interesował ludzi. Jednak bliższy i dostępniejszy stał się dopiero po dostaniu się człowieka z przestrzeń kosmiczną.

Dzisiaj, tj. 21 maja obchodzimy Dzień Kosmosu – to święto ustanowione z inicjatywy amerykańskich astronautów dla upamiętnienia wydarzeń związanych z badaniami przestrzeni kosmicznej. Dla nas to czas, kiedy warto przypomnieć podstawowe wiadomości o układzie słonecznym, a nawet zgłębić tajemnice wszechświata.

Garść kosmicznej wiedzy :

• przyjmuje się, że przestrzeń kosmiczna zaczyna się na wysokości ok. 100 km od planety,
  • 4 października 1957 roku wystrzelono pierwszego satelitę,
  • pierwszy lot człowieka w przestrzeń kosmiczną odbył się 12 kwietnia 1961 roku,
  • 21 lipca 1969 roku jako pierwsi w dziejach ludzkości stąpali po Księżycu Neil Armstrong i Edwin Aldrin – załoga statku „Apollo 11”
  • w 2001 roku, amerykański milioner Dennis Tito został pierwszym kosmicznym turystą

Zachęcamy do wspólnego oglądania i śpiewania: