Dzień Górnika-Barbórka

„Tam pod ziemią w ciemnym chodniku wielu pracuje dzielnych górników. Ciężka to praca człowieka, dzwonią kilofy, pot z czoła ścieka. Gdy nam słoneczko zagląda do domu, górnik pracuje w kopalni zmęczony. Za czarny węgiel i za sól białą chwała górnikom dzielnym, wytrwałym!”

Podczas obchodów Dnia Górnika w przedszkolu dzieci oglądały filmy edukacyjne, zdjęcia i ilustracje związane z pracą w kopalni, poznały jak wygląda praca górnika i jego rożne rodzaje ubioru: do pracy pod ziemią i strój odświętny. Dowiedziały się, że kolory pióropusza związane są z pełnioną w kopalni funkcją: biały- sztygar, inżynier, zielony – dyrektor, czarny – górnik, czerwony – członek orkiestry górniczej. Dzieci dowiedziały się, że praca górnika jest bardzo niebezpieczna i ciężka. Barwami górniczymi są czerń i zieleń, ponieważ czerń symbolizuje ciemności podziemia, a zieleń nadzieję na ujrzenie zielonej trawy po pracy.