„ Mamo swędzi mnie głowa..” – WSZA nieproszony gość we włosach Twojego dziecka

Opublikowane przez przedszkole6 w dniu

Drodzy Rodzice edukacja prozdrowotna jest w naszym przedszkolu priorytetem.

Mając na uwadze zdrowie najmłodszych , jak i Wasze świadome podejście do kwestii rodzicielstwa   , proponujemy Wam drugą akcję profilaktyczną pt.:„ Mamo swędzi mnie głowa..” – WSZA nieproszony gość we włosach Twojego dziecka w ramach naszej przedszkolnej  Akademii Świadomego Rodzica.

 

Szanowny Rodzicu!

Wszawica to problem, który może dotknąć każde dziecko. Warto więc zapoznać się z poniższymi informacjami po to, by móc skutecznie z nią walczyć:

  1. Wszawica może pojawić się w każdym miejscu, w którym znajdują się duże skupiska ludzkie, np. w środkach transportu komunikacji miejskiej, szkołach, przedszkolach, szpitalach.
  2. Należy uczyć dziecko, by nie pożyczało grzebieni, ręczników itp. Niestety czasem bliski kontakt z osobą zarażoną lub np. użytkowanie z nią tych samych szafek w szatni może spowodować wszawicę u dziecka.
  3. Wesz głowowa żyje na owłosionej części głowy. Najczęściej u nasady włosów składa swoje jajeczka (gnidy), z których po tygodniu wylegają się larwy. Te dojrzewają kolejne siedem dni. Wówczas zaczynają przegryzać skórę głowy, by móc odżywiać się krwią. W zamian wstrzykują ślinę wywołującą silny świąd, a w miejscu ukłucia powstaje mała swędząca grudka.
  4. Gnidy mają około 1 mm średnicy i są szaro-białe. Przyklejają się u nasady włosów, szczególnie często ukrywają się za małżowinami usznymi i na potylicy.
  5. Groźne mogą okazać się powikłania wywołane zdrapywaniem strupków po ugryzieniu. Zakażenie wtórne może przyczynić się do ropnego zapalenia skóry i węzłów chłonnych.

Jak należy się zachować w przypadku zauważenia objawów wszawicy?

  1. Natychmiast zawiadom wychowawcę dziecka. Nie wolno się wstydzić! Tylko wspólne działanie może uchronić przed powtórnym zakażeniem.
  2. Stosuj specjalistyczne środki owadobójcze – szampony, lotiony, preparaty roślinne – na owłosioną skórę głowy.
  3. Wszelkie zabiegi dezynfekcyjne powtórz po 7–10 dniach ze względu na wysoką odporność gnid.
  4. Jeżeli zachoruje jeden członek rodziny, leczą się wszyscy domownicy.
  5. Warto zostawić dziecko w domu, wtedy walka z wszami będzie szybsza i skuteczniejsza.
Kategorie: Aktualności

Przejdź do treści Przejdź do menu