LOGOPEDYCZNE ĆWICZENIA ODDECHOWE

Ćwiczenia zawsze wykonujemy w przewietrzonym pomieszczeniu. Pomiędzy ćwiczeniami stosujemy przerwy.

1. Wiatraczek”– przygotuj wiatraczek ( wiatraczek można zastąpić piórkiem lub kawałkiem bibułki, kuleczką z waty, grzebieniem z papieru lub bibułki), następnie wpraw wiatraczek w ruch dmuchając na niego:

• krótko

• krótko

• krótko, krótko

• krótko, krótko

• krótko, krótko, długo

1. Trójkąt”– narysuj trójkąt (ułóż na podłodze np. z kredek), następnie pokazuj palcem po kolei każdy bok oddychając według wskazówek:

• pierwszy bok- wdech powietrza nosem

• drugi bok- przytrzymanie powietrza

• trzeci bok- wydech powietrza ustami

1. Pingpong”– przetransportuj piłeczkę pingpongową z jednego miejsca w drugie za pomocą oddechu:

• przez dywan

• przez próg w drzwiach

• od kanapy do telewizora

• najdalej jak potrafisz

1. Wąż”– usiądź wygodnie na krześle z wyprostowanymi plecami, połóż ręce na brzuchu i skoncentruj się, przez 4 sekundy wciągaj powietrze nosem, tak abyś poczuł/poczuła, że rośnie Ci brzuch, następnie bardzo powoli wypuszczaj powietrze przez zaciśnięte zęby, tak aby było słychać syczenie węża.

2. Lampart”– przybierz na podłodze postawę kota, następnie nabierz powietrza przez nos, obserwując jak rośnie twój brzuch, wypuść powietrze przez usta unosząc delikatnie plecy.